Czaprak – nieodzowna część sprzętu dla konia

Czaprak, inaczej zwany potnikiem, jest okryciem na konia. Jego obowiązkiem jest ochrona końskiego grzbietu. Ponadto zapewnia on odpowiednią cyrkulację powietrza podczas szybkiej jazdy oraz zabezpiecza grzbiet zwierzęcia przed urazami. Czapraki stworzone są z różnorodnych materiałów. Dlatego kluczowe jest, aby zwracać szczególną uwagę na jego trwałość wykonania względem utraty koloru i wycierania.

Jak zostało wspomniane, najistotniejszym zadaniem czapraka jest chronienie grzbietu konia. Pozwala on zapobiegać otarciom, które może być przyczyną tarcia siodła bezpośrednio o skórę i sierść zwierzęcia. Zwłaszcza dotyczy to miejsca, gdzie siodło może się lekko przesuwać. Ponadto czaprak pozwala utrzymywać kulbak w czystości, ponieważ zapewnia optymalną cyrkulację powietrza. Optymalnie dobrany potnik, pozwala rozłożyć nacisk siodła oraz go zamortyzować.

Nabywając dany czaprak dla konia, warto także wiedzieć o padach. Posiadają one bardzo podobną funkcję do czapraków, jednak cechują się większą grubością. Ich waga oraz obszerność jest wyższa. Zazwyczaj nie posiadają one nylonowych pasków, które umożliwiają przypięcie ich do siodła. Wyróżnia je także poziome i rzadsze pikowanie, co gwarantuje uzyskanie większej objętości, umożliwiając uzyskanie lepszej sprężystości. Pady najlepiej sprawdzają się w przypadku dużego wysiłku, jakim obciążony jest koń. Jednak trzeba pamiętać, że w przypadku mocno przylegającego siodła, pad może się pod nim nie zmieścić, co odbije się negatywnie na końskim grzbiecie.

Przede wszystkim nabycie potnika, powinno uwzględniać konkretną dyscyplinę jeździecką, jaka jest uprawiana przez użytkownika, a także od roli jaką ma on pełnić np. ochronna, ułożenie siedziska, czy korygująca. W przypadku odpowiednio dopasowanego kulbaka, standardowy czaprak będzie najlepszą opcją.

Kupując optymalny potnik warto zwracać szczególną uwagę na:

rozmiar – musi być wyprofilowany względem konkretnego typu siodła. Jego kształt musi układać się z linią siodła. Najlepszy czaprak nie powinien precyzyjnie przylegać swoją środkową częścią do grzbietu konia. Kolejnym istotnym znaczeniem jest sama wielkość konia, dlatego też producenci stosują odpowiednie skróty, które mają ułatwić kupienie konkretnego czapraka pod wielkość konia.

Materiał i wypełnienie – warto zwrócić uwagę na to, aby materiał, z którego został wykonany potnik, pozwalał bezproblemowo przepuszczać powietrze, tak aby zapewniał on optymalną cyrkulację. Zwłaszcza Większość czapraków produkowana jest z tworzywa naturalnego, a ich długość i jakość materiału, jest rozmaita. Kolejną tkaniną, który można spotkać na rynku, jest alcantara. Ten rodzaj materiału podobny jest do zamszu, uznawana za elegancką, jednak łatwo traci kolor. Rzadziej można natknąć się na czapraki, których poszycie wykonane zostało z polaru. dany rodzaj tkaniny nie sprawdza się w przypadku upalnych dni, ponieważ nie zapewnia optymalnej cyrkulacji powietrza. Kolejną kluczową kwestią jest wypełnienie. Cienkie czapraki zapewniają dobrą przewiewność, z kolei grubsze lepiej amortyzują jazdę.

Czapraki dzielone są na kilka rodzajów, które umożliwiają dopasowanie ich do indywidualnej specyfikacji siodła. Istotną różnicą są rozmiary czapraka. Dlatego siodło ujeżdżeniowe, w żadnym razie nie powinno wychodzić poza czaprak, ani naciskać na jego lamówkę, co może powodować bolesne otarcia. Pośród tego typu asortymentu odnaleźć można:

czapraki wszechstronne – wyróżniają się minimalnie bardziej wydłużonym siodłem, względem czapraka skokowego oraz delikatnym zaokrągleniem. Jak sugeruje ich nazwa, nadają się pod siodła wszechstronne, czaprak dla konia jednak mogą sprawdzić się także w zestawie ujeżdżeniowym lub skokowym. Nadają się także w trenowaniu skoków i ujeżdżaniu, dzięki temu umożliwiają uniknięcie częstej zmiany potnika.

czapraki skokowe – są stosowane do skoków przez przeszkody. Najczęściej spotykane są krótsze modele od ujeżdżeniowych. Ich zadaniem jest zapewnienie ochrony grzbietu konia, przed przemieszeniem się siodła – co najczęściej dzieje się właśnie w przypadku skoku. Zostały stworzone z myślą o komforcie zwierzęcia.

czapraki ujeżdżeniowe – inaczej nazywany dresażowym. Cechują się dłuższym rozmiarem oraz wycięciem w kłębie, co umożliwia zapewnienie maksymalnej wygody konia podczas ujeżdżania.

Ponadto czapraki oznaczone są konkretnymi symbolami. Kupując określony czaprak, warto wiedzieć jaki charakteryzuje go podział:

VS – inaczej czaprak wszechstronny, pasujący do większości siodeł.
DR lub DL – model ujeżdżeniowy dopasowany do siodeł ujeżdżeniowych.
SR – czaprak skokowy, którego głównym zadaniem jest zmniejszenie potliwości konia podczas wykonywania skoków.
VSS – model wszechstronny/skokowy
VSD – czaprak wszechstronny/ujeżdżeniowy.
Podział dla kuców:
PVS – czaprak wszechstronny
PVSS – czaprak wszechstronny/skokowy
PVSD – czaprak wszechstronny/ujeżdżenowy
PDR/PDL – czaprak ujeżdżeniowy
PSR – czarpak skokowy.

Klasyfikacja pod względem użytkowania:

– czapraki przeznaczone do jazdy klasycznej (wszystkie powyższe),
– czapraki do jazdy westernowej,
– pady do jazdy na oklep,
– pady pod pasy do lonżowania.

Gdzie kupić czaprak dla konia?

Warto wybierać sklepy jeździeckie, w których można odnaleźć rekomendowanych producentów. Aktualnie istnieje wiele firm, które zajmują się produkowaniem sprzętu jeździeckiego, jednak warto wybierać te, które są rekomendowane przez miłośników jeździectwa np. czaprak Eskadron, czy czaprak Horze. Jeżeli chodzi o pierwszą firmę jest ona, najbardziej znana na rynku. Przedsiębiorstwo cechuje się produktami wysokiej jakości oraz wytrzymałością sprzętu. Następnym przedsiębiorstwem, które, specjalizuje się w produktach przeznaczonych do jeździectwa, jest Horze. To norweskie przedsiębiorstwo cenione, zwłaszcza za wysokiej jakości asortyment dla koni. Charakteryzuje ją bardzo dobra funkcjonalność, która łączy w sobie styl i wygodę. Kolejnym godnym uwagi producentem jest firma York, której siedziba znajduje się w Szczecinie. Marka oferuje szeroki wybór gadżetów jeździeckich, przeznaczony zarówno dla koni jak i ich użytkowników.


Posted

in

by